4. februārī ir Pasaules Pretvēža diena, un atzīmējot to, Roche Latvija īpaši vēlas uzsvērt visu pušu sadarbību un kopīgu tiekšanos uz Eiropas Vēža apkarošanas plānā un Latvijas Onkoloģijas plānā izvirzītajiem mērķiem. Īpaši vēlamies akcentēt vēža agrīnas diagnostikas nozīmi un ārstēšanas iespējas, lai saglabātu cilvēku dzīves kvalitāti un ilgumu.
Tā, piemēram, agrīnu krūts vēzi mēs varam uzskatīt par izārstējamu, ja vien to savlaicīgi diagnosticē. To palīdz sasniegt skrīnings, kas līdztekus agrīnai krūts vēža diagnostikai ir nodrošinājis iespēju efektīvākai ārstēšanai, tai skaitā medikamentozai terapijai. Latvijā ir pieejams krūts vēža skrīnings, tomēr atsaucības ziņā mums ir kur tiekties [1].
Roche Latvija direktors, Dr. Rauls Vēliņš atzīmē: “Latvijā krūts vēža ārstēšanai ir pieejama pasaules līmeņa terapija un dzīvildzes rādītāji ir ievērojami uzlabojušies. Īpaši labas ziņas ir agrīna krūts vēža diagnostikas gadījumā, kur piecu gadu dzīvildzi sasniedz līdz pat 90% pacientu. Jau šodien pacienti ar agrīnu krūts vēzi dzīvo astoņus gadus un vairāk, ir atgriezušies savā ierastajā ikdienas ritmā un pilnvērtīgi bauda dzīvi. Tādēļ aicinu ikvienu veikt regulāru skrīningu un rūpēties par sevi un mudināt tuviniekus darīt to pašu!”
Tajā pat laikā, piemēram, plaušu vēža, kas ieņem vadošo vietu sastopamības ziņā starp visiem vēža veidiem, rīki tā agrīnai diagnostikai Latvijā pagaidām nav ieviesti. Plaušu vēzis bieži vien tiek diagnosticēts vēlīni. Latvijā 2/3 plaušu vēža gadījumu tiek diagnosticēti tā vēlīnā stadijā. Tādējādi arī izdzīvošanas rādītāji ir vieni no zemākajiem. Eiropas Padomes rekomendācijās [2] dalībvalstis tiek aicinātas uzsākt pilotēt plaušu vēža skrīningu ar zemas devas datortomogrāfiju. Ir valstis, kā, piemēram, Igaunija, kas to jau praktizē. Latvijā plaušu vēža skrīninga mērķis būtu veicināt agrīnu diagnostiku, tādējādi nodrošinot iespēju efektīvākai ārstēšanai. Jau šobrīd Latvijas pacientiem ir pieejama imūnterapija un inovatīvās ārstēšanas metodes agrīna plaušu vēža ārstēšanai, kas ievērojami uzlabo pacienta ārstēšanas iznākumus [3]. Roche Latvija pauž gandarījumu par to, ka Nacionālā veselības dienesta Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorijā, kur pieejams ES finansējums inovatīvu risinājumu attīstīšanai, ir pieteikts pilotprojekts plaušu vēža skrīninga uzsākšanai, kuru plānots īstenot Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā [4].
Kā vēl vienu īpaši nozīmīgu soli vēža apkarošanā, Roche Latvija atzīmē inovatīvo tehnoloģiju, tostarp, mākslīgā intelekta risinājumu izmantošanu, kas atvieglo ārstu darbu. Kā piemēru šeit var minēt LungFlag [5] programmatūru, kura izmanto mašīnmācīšanās metodi, lai analizētu dažādu mērķa grupas pacientu informāciju, tostarp demogrāfisko, medicīnisko, zāļu un laboratorisko testu datus. Šādi rīki var palīdzēt, piemēram, ģimenes ārstu praksēs identificēt personas, kurām ir paaugstināts plaušu vēža attīstības risks. Izmantojot iegūtos rezultātus, ārsts ļoti mērķtiecīgi var konkrēto pacientu ar visaugstāko slimības attīstības risku savlaicīgi nosūtīt uz izmeklējumiem, un, ja nepieciešams, uzsākt ārstēšanu.
Tikai kopīgiem spēkiem, iesaistoties pacientam, veselības aprūpes jomas speciālistiem, politiķiem un privātajam sektoram, var tikt nodrošināta savlaicīga vēža atklāšana un ārstēšana, kas veicina kvalitatīvas veselības aprūpes sistēmas pieejamību un labākus ārstēšanas iznākumus onkoloģiskiem pacientiem.
[1] https://www.vmnvd.gov.lv/lv/programmas-rezultati
[2] https://www.spkc.gov.lv/lv/statistikas-dati
[3] https://www.youtube.com/watch?v=zAxyAgSWAxE
[4]https://www.vmnvd.gov.lv/lv/projekta-veselibas-aprupes-pakalpojumu-modelu-attistibas-laboratorija-uz-otro-posmu-virzito-pilotprojektu-pieteikumu-kopsavilkumi
[5] Journal Of Clinical Oncology: https://ascopubs.org/doi/10.1200/JCO.2023.41.16_suppl.10570
M-LV-00000915
Informācijas devējs Roche Latvija SIA, Miera iela 25, Rīga, LV - 1001. Tālr. 67039831. M-LV-00000871, sagatavots 2023. gada decembrī